امروز دوشنبه  ۱۱ فروردين ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۱۱/۰۷- ۱۸:۱۹

مصاحبه با شبکه تلویزیونی Antena3

به منظور تبیین مواضع جمهوی اسلامی ایران خبرنگار شبکه آنتنا 3 با سفیر کشورمان در محل سفارت مصاحبه به عمل آورد.

بسمه تعالی

جناب آقای قشقاوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در پاسخ به سئوالی در ارتباط با سانحه هوایی گفت: اراده جدی و قوی در میان مسئولین کشور برای روشن شدن همه ابعاد حادثه وجود دارد. باید با کشف واقعیت بتوانیم از حوادث مشابه در آینده پیشگیری کنیم. تحقیقات در حال انجام است و هر چه موضوع شفاف تر شود به نفع ما خواهد بود. در این خصوص هیات تحقیقاتی تشکیل و کار خود را آغاز نموده است.

ترور سردار سلیمانی موجب شد تا مردم خواستار انتقام شوند و آمریکا نیز تهدید نمود که 52 مرکز فرهنگی ایران را بمباران خواهد کرد این حوادث و واکنش ایران نسبت به پایگاه عین الاسد و ایجاد فضای جنگی بوجود آمده از تهدیدات آمریکا موجب بروز سانحه هوایی شد. مطمئنا اگر فضای جنگی پدید نمی آمد حادثه هواپیما نیز رخ نمی داد.

در ارتباط با فعالیت های صلح آمیز هسته ای  کشورمان تاکید شد: معاهده عدم اشاعه یا NPT و نیز جامعه جهانی حق غنی سازی را به ایران می دهد. اینکه ایران بر حق خود اصرار می ورزد از سوی مقامات ایرانی بارها به آن پرداخته شده است. در مذاکرات با آقای خاویر سولانا تا موگرینی و حتی با آقای بوررل در این خصوص صحبت به عمل آمده است. همه دنیا پذیرفتند که ایران با امضای توافق هسته ای با 1+5 و پذیرش پروتکل الحاقی به مکانیسم های سه گانه ارزیابی IAEA پایبند بوده است. در حال حاضر 20 درصد بازرسی‌های IAEA از ایران است. آژانس در حال بازرسی دائمی است و تاکنون  15 گزارش در مورد ایران منتشر کرده که تاکید دارد هیچ انحرافی صورت نپذیرفته است. ایران به کلیه تعهدات خود عمل نموده است.

در پاسخ به سئوالی مبنی بر طرح پارلمان عراق برای خروج نیرو های آمریکایی از این کشور که آیا این طرح به خروج نیرو های آمریکایی در منطقه منجر خواهد شد ایشان تصریح نمود: جمهوری اسلامی ایران خواستار خروج نیرو های آمریکایی از منطقه می‌باشد این درحالی است که پارلمان عراق نیز در یک جلسه رسمی و قانونی آن را تصویب نموده است. توافق اولیه عراق با آمریکا در سال 2011 به اتمام رسیده است و توافق بعدی نیز موقت بوده که در سال 2018 منعقد شده لذا توافقی بلند مدت نیست. این حق برای عراق و مجلس این کشور محفوظ است که از نیرو های آمریکایی بخواهد از عراق خارج شوند و در مورد یک توافق موقت تصمیم بگیرند. آمریکا استدلال می‌کند که همه به آن طرح رای ندادند لذا باید گفت که در همه دموکراسی‌ها اینگونه است که اکثریت به طرح رای موافق می دهند و تبدیل به قانون می‌شود. آیا کسی می‌تواند بگوید که دولت عراق غیر مشروع است و اگر چنین بگوید ضد دموکراسی عمل نموده است.

1398/11/1

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما