روابط ج.ا.ایران با شاهزاده نشین آندورا

خرداد  1397

 “آمار کلی  اطلاعات عمومی کشورآندورا ”

 

مسـاحت

468 کیلومتر مربع

کشورهای همسایه

اسپانیا،‌ فرانسه

پایتخت

آندورا لاولا

جمعیـت

77.281  نفر ( 2016)

سال استقلال

8 سپتامبر 1278

سیستم حکومتی

شاهزاده نشین مشترک پارلمانی با یک مجلس قانونگذاری (از مارس 1993)

زبــان رسمی

کاتالان

دیـــن

مسیحی کاتولیک (وابسته به کلیسای روم)

قوه مقننه

شورای عمومی متشکل از 28 نفر

تقسیمات کشوری

7 شهر

رئیس حکومت

آمانوئل ماکرون از تاریخ 14 می 2017 (آقای پاتریک استروزدا به نمایندگی از ایشان عهده دار امور است) و اسقف اعظم خوان انریک ویوس از 12 می 2003 ( آقای جوزف ماریا مائوری از 20 جولای 2012 نماینده ایشان می باشد)

رئیس دولت

آنتونی مارتی پتیت از تاریخ 1 آوریل 2015

واحــد پـــــول

یورو

تولید ناخالص داخلی

2 میلیارد و 859 میلیون دلار (2016)

نرخ رشد اقتصـادی

2/1 درصد  (2016)

درآمــد سرانـــــه

38715 دلار (سال 2016)

نرخ تورم

7/0 درصد (2016)

نرخ بیکاری

7/1درصد (2017)

صادرات

185 میلیون دلار (2017)

واردات

2 میلیارد و 740 میلیون دلار (2017)

کالاهای وارداتی

کالاهای مصرفی، مواد غذایی، سوخت، برق

کالاهای صادراتی

تنباکو، اثاثیه منزل

صنایع

گردشگری (به ویژه اسکی)، بانکداری، لوازم منزل و الوار

« گزارش توجیهی کشور آندورا »

 

جغرافیای سیاسی:

          آندورا به لحاظ موقعیت جغرافیایی کشور کوچکی در منطقه جنوب غربی اروپاست که در شرق کوه‌های پیرنه بین مرز اسپانیا و فرانسه واقع شده و محصور در خشکی می باشد. مساحت این کشور 468 کیلومتر مربع می باشد و از نقطه نظر آب و هوایی دارای اقلیم قاره‌ای و آلپی است. ارتفاعات در زمستان همیشه پر برف و تابستان‌ها معمولا خنک هستند. آندورا از ۷ شهر تشکیل شده است که عبارتند از: آندورا لاولا، کانیلو، انکمپ، اسکالدز- انگوردانی، لا ماسانا، اوردینو، و سنت خولیا د. لوریا.

 

 تاریخچه:

طبق فرضیات تاریخ‌نگاران، ساکنان اصلی این منطقه از اقوام مردمان باسک   (Basque)  شمال اسپانیا بودند. از دیگر اقوام، ایبری‌ها از جنوب هستند. باور بر این است که تاریخ آندورا از حمله موروها و اشغال اسپانیا آغاز شد. شارلمانی یا کارل بزرگ در مقابل آن‌ها ایستاد و آن‌ها را بیرون کرد. طی جنگ‌ها و اقدامات بعدی این شهر را از مورها خالی کرد و برای آندورا یک منشور تنظیم نمود.

کنت‌های اورخل (Urgell) از قرن ۱۰ تا ۱۲ وظیفه حکمرانی در این منطقه را داشتند اما به تدریج بین اعضای کلیسا به خصوص اسقف سوءتفاهماتی در این باره که قدرت روحانی و فئودالی بیش‌تر در دستان چه کسی است ایجاد شد. به تدریج درگیری‌هایی بین کنت آندورا و اسقف بر سر تیم منطقه بوجود آمد که در سال ۱۲۷۸ با امضای قراردادی میان اسقف کلیسای اورخل در اسپانیا و کنت های فرانسوی فوا، به منازعات دیرینه در مورد این ناحیه پایان داده شد و موجودیت آن به رسمیت شناخته شد. براساس مفاد این پیمان، این کشور به طور مشترک توسط کنت فوا و اسقف کلیسای اورخل اداره می شد. این پیمان قدیمی ترین توافقنامه جهان است که هنوز همچنان معتبر است و به مفاد آن عمل می شود. البته بعدها تغییراتی در آن صورت گرفت و وظیفه کنت فوا سال ها بعد به پادشاهان فرانسه و در نهایت به روسای جمهور آن سپرده شد. رئیس جمهور فرانسه و اسقف ناحیه اورخل در امور داخلی این کشور هیچ گونه دخالتی ندارند و تمامی امور توسط شورای عمومی آندورا که 28 عضو دارد انجام می شود. تنها، سیاست خارجی آن به عهده فرانسه می باشد.

 

جمعیت و زبان:

بر اساس آخرین آمارهای موجود (جولای 2017) جمعیت آن 76.965 نفر تخمین زده شده است. ترکیب جمعتی این کشور شامل 2/46 درصد آندورائی، 4/26 درصد اسپانیایی، 8/12 درصد پرتغالی، 5 درصد فرانسوی و 6/9 درصد سایر ملیت ها می باشند که در مناطق هفتگانه پراکنده هستند. دو سوم جمعیت آندورا غیر بومی هستند و حق رای ندارند. علاوه بر این، برای نامزدی ریاست جمهوری نیز نمی توانند اقدام کنند.

زبان رسمی و تاریخی آندورا کاتالان (زبان رومی تبار) بوده و زبان های فرانسوی، اسپانیایی و پرتغالی نیز در این کشور به خاطر حضور مهاجران رایج است. زبان انگلیسی به ندرت رواج دارد اما با این وجود در اقامتگاه‌های گردشگری این زبان به راحتی صحبت می‌شود.

 

مذهب:

بیش‌تر مردم آندورا مسیحی کاتولیک (وابسته به کلیسای روم) هستند. از دیگر گروه های مسیحی در این کشور کلیسای انگلیس  ,(Anglican church) کلیسای یگانگی (Unification church)، کلیسای پاپ جدید (New Apostolic church)   (کلیسای شاهدان یهوه (Jehovah’s Witnesses)  ) است. یک اجتماع اسلامی کوچک نیز توسط مهاجران شمال آفریقا تشکیل شده است. همچنین اجتماع‌های کچوک هندوها، بهایی‌ها، و یهودی‌ها را نیز در این کشور مشاهده می‌ شود.

 

 نوع حکومت:

حکومت رسمی این کشور شاهزاده نشین است و توسط دو شاهزاده (از فرانسه و اسپانیا) اداره می شود. آقای پاتریک استروزدا به نمایندگی از آمانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از تاریخ 14 می 2017 و آقای جوزف ماریا مائوری به نمایندگی از اسقف اعظم خوان انریک ویوس از تاریخ 20 جولای 2012 عهده دار امور می باشند.

رئیس دولت آقای آنتونی مارتی پتیت می باشد که از تاریخ اول آوریل 2015 به این سمت انتخاب شده است. رئیس دولت به طور غیر مستقیم به وسیله شورای عمومی (پارلمان آندورا) انتخاب می شود و به طور رسمی از سوی شاهزاده ها برای یک دوره چهار ساله منصوب می شود. انتخابات قبلی برای تعیین رئیس دولت در تاریخ 31 مارس 2015 برگزار گردید و انتخابات بعدی در مارس 2019 برگزار خواهد شد. معمولاً رهبر حزب اکثریت در شورای عمومی به عنوان رئیس دولت انتخاب می شود. کابینه دولت یک شورای اجرایی متشکل از 10 وزیر می باشد که توسط رئیس دولت منصوب می گردد.

احزاب اصلی آندورا « حزب ابتکار شهروندی، حزب دموکرات ها برای آندورا، حزب سبزهای آندورا، حزب لیبرال، حزب سوسیال دموکراتیک و حزب پیشرفت سوسیال دموکراتیک می باشند که در شورای عمومی این کشور دارای نمایندگانی هستند.

 

قوه مقننه:

نظام قانون گذاری این کشور تک مجلسی بوده و شورای عمومی به عنوان پارلمان حداقل 28 کرسی دارد که به طور مساوی بین شاهزاده نشین ها تقسیم می شود. از این تعداد، 14 عضو در انتخابات مربوط به کلیساها  به طور مستقیم با رای اکثریت ساده انتخاب می شوند و 14 عضو دیگر در انتخابات ملی بر اساس رأی نسبی انتخاب می شوند. دوره قانون گذاری این نمایندگان به مدت 4 سال می باشد. آخرین انتخابات در مارس 2015 برگزار گردید و انتخابات بعدی در مارس 2019 برگزار خواهد شد.

 

قوه قضائیه:

دادگاه های عالی آندورا شامل دیوان عالی دادگستری (متشکل از رئیس دادگاه و 8 قاضی در دادگاه های مدنی، جنایی و اداری) و دادگاه قانون اساسی (4 قاضی عالی) می باشد. شورای عالی دادگستری نهاد نمایندگی، حکمرانی و اداره قوه قضائیه می باشد که بر حفظ استقلال و عملکرد صحیح آن نظارت دارد. اعضای این شورا متشکل از پنج نفر می باشند که دو نفر آنان توسط شاهزاده نشین ها، 1 نفر توسط شورای عمومی، 1 نفر توسط رئیس شورای اجرایی و 1 نفر نیز توسط دادگاه ها تعیین می شود. قضات این شورا برای یک دوره 6 ساله انتخاب می شوند و امکان انتخاب مجدد آنان برای یک دوره مشابه شش ساله وجود دارد.

دادگاه قانون اساسی که وظیفه تفسیر قانون اساسی و تطابق سایر قوانین با آن را به عهده دارد متشکل از چهار قاضی می باشد که 2 نفر از آنان توسط شاهزاده نشین ها و 2 نفر دیگر نیز توسط شورای عمومی انتخاب می شوند. انتصاب قضات این دادگاه محدود به دو دوره 8 ساله می باشد.

 

اقتصــاد:

آندورا دارای یک اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد و تجارت خارجی بوده و متکی به درآمدهای حاصل از خدمات در بخش های گردشگری، فروشگاه های معاف از دریافت مالیات (duty free) و امور مالی می باشد. بخش بانکی در مقایسه با اقتصاد این کشور به نسبت بزرگ بوده و دارایی های بانکی حدود 7 برابر تولید ناخالص داخلی این کشور است. بر همین اساس، در سالیان اخیر آندورا به یک مرکز تجارت بین المللی به ویژه در حوزه های بانکی تبدیل شده و برخی فعالیت های غیر قانونی نظیر پولشویی در آن صورت گرفته و از بانک های آن به عنوان واسطه استفاده می شود.

در آمد سرانه آن بالاتر از متوسط اروپا و بالاتر از سطح درآمد همسایگان خود یعنی فرانسه و اسپانیا می باشد. واحد پول این کشور یورو بوده و عملاٌ تابع سیاست های پولی بانک مرکزی اروپاست. صنعت گردشگری مهم‌ترین بخش مربوط به فعالیت های اقتصادی آندورا را شامل می شود و سالانه تقریباً حدود 8 میلیون نفرگردشگر از این کشور بازدید می کنند. این گردشگران بیش‌تر به خاطر معافیت مالیاتی برخی محصولات، اقامتگاه‌های زمستانه و تابستانه و پیست‌های اسکی با ۱۷۵ کیلومتر مربع مساحت به این منطقه می‌آیند.

صنعت کشاورزی در آندورا بسیار محدود بوده و کمک بسیار کمی به اقتصاد این کشور می کند. این بخش تنها 9/11 درصد مجموع تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می دهد و بیشتر مواد غذایی وارداتی هستند. تنها 5 درصد زمین های این کشور قابل کشت هستند و از جمله محصولاتی که کاشته می‌شود تنباکو و مقداری گندم، جو و سبزیجات است. پرورش گوسفند و احشام از مهم‌ترین فعالیت‌های دامداری آندورا به حساب می‌آید. از تولیدات داخلی می‌توان به تولید سیگار، سیگار برگ و لوازم منزل اشاره کرد.

 

 عضویت در سازمان های بین المللی:

شاهزاده نشین آندورا در نهادهای منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان خواربار و کشاورزی (فائو)، سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو)، آنکتاد، سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، سازمان جهانی بهداشت، سازمان منع تسلیحات شیمیایی، سازمان جهانی مالکیت فکری، سازمان جهانی گردشگری، اتحادیه بین المللی ارتباطات، سازمان جهانی بین المجالس، اینترپل و سازمان امنیت و همکاری اروپا عضو می باشد. همچنین این کشور عضو ناظر سازمان تجارت جهانی می باشد.

اکنون 80 سفارتخانه در مادرید و 25 سفارتخانه در پاریس نزد دولت آندورا اکردیته می باشند. در اندورا فقط اسپانیا و فرانسه سفارتخانه و پرتغال کنسولگری دارد.

 

وضعیت روابط دو جانبه

شورای وزیران جمهوری اسلامی ایران در جلسه 5/9/1384 به وزارت امور خارجه برای برقراری روابط سیاسی با آندورا از طریق نمایندگی اکرودیته اجازه داد و سفارت جمهوری اسلامی ایران در مادرید را عهده دار این امر نمود. بر این اساس، ضمن برقراری ارتباط و انجام مکاتباتی با سفارت آندورا در اسپانیا به عنوان پل ارتباطی با دولت آن کشور، موضوع مورد پیگیری قرار گرفت.

طی سال های آغازین دهه 1390 مذاکراتی در خصوص برقراری مناسبات دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و شاهزاده نشین آندورا از سوی سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران و آندورا در مادرید صورت پذیرفت.

متعاقب ملاقات اوایل سال 1394 سفیر آندورا در مادرید با سفیر ج.ا.ایران در محل سفارت و اعلام علاقمندی و آمادگی دولت آندورا برای برقراری روابط سیاسی با جمهوری اسلامی ایران، در مهرماه سال 1394 (اکتبر 2015) وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر ملاقات نموده و اعلامیه برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را امضاء کردند و مناسبات رسمی دو کشور آغاز گردید.

در آبان 1394 (نوامبر 2015) سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا به عنوان اولین سفیر آکرودیته نزد شاهزاده نشین آندورا به آن کشور معرفی گردید و دولت آندورا در آذرماه 1394 اعطای پذیرش به سفیر اکردیته ایران را مصوب و به سفارت کشورمان در مادرید اعلام نمود.

با عنایت به اینکه اسقف شهر اورخل و رئیس جمهور فرانسه به طور مشترک ریاست کشور شاهزاده نشین آندورا را بر عهده دارند، جناب آقای فدایی فرد در تاریخ 21/3/ 1395 استوارنامه خود را تسلیم اسقف اورخل و در تاریخ 25/3/1395 استوارنامه خود را  در پاریس تسلیم فرانسوا اولاند رئیس جمهور (وقت) فرانسه نمود.

طی دو سال گذشته سفیر کشورمان علاوه بر دیدارهای متعدد با سفیر آندورا و ملاقات با مدیران اقتصادی دولتی و بخش خصوصی آندورا، زمینه های همکاری بین دو کشور را بررسی نموده اند. کنفدراسیون کارفرمایان و اتاق بازرگانی آندورا در سال 1395 با برگزاری همایشی تحت عنوان: دورنمای همکاری تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و آندورا، ظرفیت های همکاری بین دو کشور را مورد بررسی قرار داد.